Bojové nasazení

27.12.2013 14:46

Po svém dokončení byla divize odvelena do Záhřebu v Chorvatsku a později byla převelena do oblasti podél maďarsko-jugoslávských hranic, kde byla nasazena do bojů proti Titovým partyzánům. Avšak již v březnu byla divize odvelena do Maďarska, kde se měla společně s 8. jízdní divizí SS „Florian Geyer“ zúčastnit operace Margarethe, která měla sloužit k postrašení maďarské vlády, která měla v tu dobu snahy vymanit se z války.

V červenci 1944 byla značná část divize (hlavně 40. pluk tankových granátníků SS) odvelena na Ukrajinu, kde se jako bojová skupina Schäfer (Kampfgruppe Schäfer) pod velením SS-Obersturmbannführera Ernsta Schäfera, účastnila vyprošťování německých divizí z brodské kapsy.

V srpnu tato bojová skupina byla odvelena jižně od Lvova, kde v bojích s partyzány a Rudou armádou utrpěla těžké ztráty a musela být dočasně posílena francouzským praporem ze SS-Sturmbrigade "Frankreich".

Jiné části divize v síle praporu byly nasazeny na Slovensku, aby pomohly potlačit tamější národnímu povstání, zatímco zbytek divize byl odvelen do Maďarska, kde se v rámci LVII. tankového sboru zapojil do těžkých bojů proti postupující Rudé armádě okolo Budapěšti.

Ke konci roku se divize stala součástí tankového sboru "Feldherrnhalle" a začala ustupovat z Maďarska na východ a poté na sever přes město Jászberény. Tím se také vyhnula obklíčení a stáhla se dále přes Slovensko na Moravu. Zde byla v únoru 1945 slabě doplněna a krátce se zapojila do protipartyzánských operací. V tuto dobu také vystřídala několik velitelů ve svém čele.

SS-Brigadeführer Trabandt byl odvelen, aby převzal nový velitelský post, nový velitel SS-Gruppenführer Fitzthum tragicky zemřel při autonehodě ve Vídni a velení se ujal SS-Oberführer Bochmann. Ten divizi úspěšně velele během těžkých bojů ve Slezsku a nakonec byl vážně raněn. Divize rovněž utržila značné ztráty a jejím novým velitelem se stal SS-Standartenführer Heinrich Petersen.

Petersen velel divizi až do konce války, kdy se s ní vzdal Rudé armádě poblíž polského města Jelenia Góra. Velitel Petersen poté spáchal sebevraždu. Hrstce vojáků se poté podařilo probít až na západ a dosáhnout amerického zajetí.