Vznik Horst Wessel

27.12.2013 17:09

Soubor:18th SS Division Logo.svg

V lednu roku 1944 nařídil říšský vůdce a kancléř Adolf Hitler říšskému vůdci SS Heinrichu Himmlerovi, aby sestavil bojovou divizi v rámci Waffen-SS, která by byla vytvořena z kádrů záložníků SA. Ten nařídil, aby 1. pěší motorizovaná brigáda SS byla použita pro vytvoření 18. dobrovolnické divize tankových granátníků SS. Doplněna byla hlavně z maďarských Volskdeutsche (Němců žijících mimo území Nacistického Německa) z oblasti Banát.

Vytváření divize probíhalo ve východopruském výcvikovém středisku Stablack a bylo dokončeno 25. ledna téhož roku. Jejím prvním velitelem se stal předchozí velitel 1. pěší brigády SS, veterán první světové války a ostřílený frontový velitel, SS-Standartenführer August-Wilhelm Trabandt.

Ještě ke konci ledna obdržela divize čestný název Horst Wessel, který získala po veliteli jednoho z berlínských oddílů SA, který byl zabit v roce 1930 v jedné pouliční rvačce s komunisty. Ačkoliv jeho smrt nebyla politicky motivovaná, tak nacisté využili jeho smrti k protikomunistické propagandě a udělali tak z Wessela jednoho z největších mučedníků.